عکاسی سیلوئت – ضدنور چیست؟

الهه اشرفی
توسط الهه اشرفی 1.4k بار دیده شده
9 دقیقه زمان مطالعه
عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

عکاسی سیلوئت چیست؟

سنسور تصویر دیجیتال در دوربین،  شی  را که در مقابل پس زمینه بسیار روشن قرار می گیرد،  در پیش زمینه به صورت سایه نشان میدهد. پیش زمینه شی به نظر می رسد سیاه است. کنتراست بین پس زمینه بسیار روشن و شیء پیش زمینه نسبتا تاریک، بسیار زیاد است، و سنسور جزئیات دقیق شیء تیره تر را نمی توان ببیند.

عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

چشمان ما بهتر از یک سنسور تصویری در دیدن جزئیات در موقعیت های متفاوت نور هستند. با این حال، تفاوت های بسیار بزرگ  وجود دارد و به این معنی است که ما فقط یک سایه را مشاهده می کنیم. به عنوان  مثال ما ممکن است فقط یک سایه کوچک از یک اسباب بازی کوچکی که در برابر آسمان بسیار آفتابی نگه
داشته شده است را ببینیم. ما احتمالا نمیتوانیم جزئیات اسباب بازی را در برابر روشنایی آسمان آفتابی ببینیم
و آن را به چشمانمان سیاه میبینیم.

این شرایط در عکاسی بین سوژه اصلی در فورگراند و پس زمینه تفاوت رنگی بسیار است که به این نوع عکاسی سیلوئت گفته میشود زمان هایی نیز وجود دارد که سوژه خود را به طور کامل بپوشاند،  و شی در برابر یک
پس زمینه روشن، به صورت یک سایه دیده می شود.

 سیلوئت ها یک روش فوق العاده برای انتقال درام، رمز و راز، احساسات و خلق و خوی به بینندگان عکس های
خود هستند و اغلب در یک آلبوم به دلیل ترکیبی از سادگی خود،  داستان عکس را به راحتی انتقال می دنهد.
بیننده یک تصویر واضحی از همه چیز نمی بینند، اما بخشی از تصویر را تا حد تخیل خود می گذارند تا تعجب کنند و حدس بزند. استراتژی پایه ای که باید برای گرفتن عکس های سیلوئت استفاده کنید، این است که موضوع خود را (شکل مورد نظرتان را سیاه کنید)

عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

در مقابل برخی از منبع نور قرار دهید و دوربین را مجبور کنید تا براساس درخشان ترین قسمت آن تصویر شما (پس زمینه) نور سنجی کند و نه موضوع  شما در پیش زمینه تصویر در حال انجام این کار موضوع شما در معرض نور بسیار کم است (و بسیار تاریک است، اگر نه سیاه نباشد)

عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

چگونه عکس سیلوئت بگیریم؟

  1. یک موضوع قوی انتخاب کنید

انتخاب کنید که به اندازه ی کافی در فرم دو بعدی آن جالب باشد تا علاقه ی کسانی که تصویر  را مشاهده می کنند را حفظ کنند. سیلوئت ها نمی توانند بر روی رنگ ها، بافت ها و طناب های موضوع تمرکز کنند تا جذاب شوند – بنابراین شکل باید متفاوت باشد.

  1. فلش خود را خاموش کنید

اگر دوربین خود را در حالت اتوماتیک قرار دهید دوربین شما احتمالا می خواهد از فلش خود استفاده کند که سایه را خراب می کند بنابراین شما برای سوژه جلوی دوربین به نور کمتری احتیاج دارید در نتیجه فلش باید خاموش باشد.

  1. . نور خود را تنظیم کنید

هنگامی که به نور موضوع شما می تابد، شما باید بسیاری از آنچه که در مورد عکاسی عادی آموخته اید رافراموش  و کمی به عقب فکر کنید. به جای روشن کردن جلوی سوژه خود، درعکاسی سیلوئت  شما باید اطمینان حاصل کنید که نور پس زمینه بیشتر از پیش زمینه  وجود دارد – یا راه دیگر آن – شما می خواهید پشت سوژه روشن تر به نظر برسد. قرار دادن موضوع خود را در مقابل غروب خورشید و یا طلوع آفتاب این امکان را به شما خواهد داد- اما واقعا هر نور روشنی در پس زمینه  قادر به انجام این کار خواهد بود.

 

عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

  1. از تصویر خودکادر مناسب بسازید

عکس خود را  در کادر  مناسب قراردهید، بنابراین شما میتوانید  سوژه خود را در مقابل یک دشت زیبا، با پس زمینه روشن عکاسی کنید. معمولا بهترین زمینه ها یک آسمان بدون ابر با نور خورشید است. شما می خواهید منبع درخشانترین منبع نور را در پشت موضوع خود قرار دهید.بنابر این کادر مناسب برگزینید.

  1. شکل اشکال را به صورت مجزا وبا فاصله و بدون اشکال ایجاد کنید

اگر بیش از یک شی در تصویر وجود داشته باشد که سعی در نشان دادن آنها را دارید، سعی کنید آنها را از هم جدا کنید. یعنی اگر شما یک درخت  و یک فرد را سوژه اصلی دارید و فرد یا شخص را در مقابل درخت قرار ندهید و یا حتی بر آن تکیه نکند؛ زیرا آن را به شکل یکپارچه  سیاه می کند ودر نتیجه، مخاطب شما می توانند در مورد چگونگی شکل اشتباه کند و گمراه شود.بنابر این سعی کنید سژه ها را بافاصله در سیلوئت نشان دهید.

 

 عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

  1. در حالت خودکار

اکثر دوربین های دیجیتال مدرن دارای اندازه گیری خودکار هستند که در انتخاب نور مناسبو چگونگی افشای عکس ها بسیار خوب است تا همه چیز روشن باشد.مشکل این است که اکثر دوربین ها خیلی باهوش هستند که سوژه خود را روشن می کنند، به جای آن که نور کمتری به سوژه اصلی بتابد و شما بتوانید در تصویر یک سیلوئت داشته باشید، بنابراین شما باید آن را فریب دهید.اکثر دوربین ها میزان نوردهی را در حالت خودکار هنگامی که دکمه شاتر خود  را تا نیمه  فشار می دهید در همان زمان نورسنجی میکنند، بنابراین دوربین خود را در بخش درخشان ترین قسمت تصویر خود قرار دهید و سپس شاتر را تا نیمه فشار دهید اجازه ندهید که تا اخر دمه پایین رود. سپس دوربین خود را دوباره به کادر اصلی خود با موضوع که  شما می خواهید از ان عکاسی کنید بر گردانده و سپس اتمام شات را انجام دهید.

بعضی از دوربین های دیجیتال همچنین دارای حالت نقطه ای یا متمرکز هستند که شما می توانید با استفاده از تکنیک گفته شده به آن متصل شوید، چرا که آنها اندازه گیری را در نقطه مرکزی فریم شما تنظیم می کنند و نه چندین نقطه. این به این معنی است که شما دقیقا می توانید به دوربین خود بگویید که کدام نقطه از پس زمینه روشن را می خواهید آن را برای قرار گرفتن در معرض نور نیاز دارید.

  1. حالت دستی

یک راه ساده برای شروع استفاده از حالت دستی این است که نگاه کنید به سرعت شاتر و دیافراگم که در حالت اتوماتیک نشان می دهد و از آنجا شروع می شود. اگر در حالت خودکار موضوع شما خیلی روشن است (یعنی شما باید آن را تیره تر کنید) سرعت شاتر را متوقف کنید  ببینید چه تأثیری دارد. از تکنیک – ‘bracketing’ -استفاده کنید که در نکته قبلی  طلوع و غروب آفتاب شرح داده شد  تا عکس های مختلفی را با قرار گرفتن در معرض نور و تغییرات مختلف ایجاد کنید.

عکاسی سیلوئت - ضدنور چیست؟

 

  1. فوکوس

در بیشتر موارد، شما می خواهید موضوعی اصلی درکادر فوکوس باشد. برای اطمینان از این می توانید از دو استراتژی استفاده کنید. اولا اگر دوربین شما فوکوس دستی داشته باشد، ممکن است بخواهید آن را امتحان کنید. قبل از نور سنجی فوکوس را ری سوژه انجام دهید.

استراتژی دیگر استفاده از دیافراگم برای به حداکثر رساندن عمق میدان (مقدار تصویر شما که فوکوس است). برای افزایش عمق میدان یک دیافراگم کوچک (یعنی یک عدد بزرگتر) را تنظیم کنید – به این معنی است که از پیش زمینه و پسزینه شارپتر از قبل در عکسهایتان وجود دارد.

از پیش زمینه و پسزینه شارپتر از قبل در عکسهایتان وجود دارد.

نکته آخر در مورد چگونگی عکاسی سیلوئت – در حالی که سایه ها با موضوع شارپ و سیاه و زیبا می تواند یک شات قوی باشد، همچنین منظره ای جزئی که جزئی از موضوع شما باقی مانده است را نشان میدهند. گاهی اوقات حس نور در آنها  کمی بیشتراست و یک تصویر سه بعدی و “واقعی” می سازد. بنابراین در انتخاب فرم و شکل و سوژه ها دقت کنید.

مقاله را به اشتراک بگذارید
من در شبکه های اجتماعی:
یک لحظه‌ی کوتاه وجود دارد که تمام چیزی که در ذهن و روح یک نفر است در چشمانش . در دستانش ، در كاراكترش‌ منعکس میشود. این همان لحظه ای است که باید ثبت شود. الهه اشرفی
نوشتن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فتوبست شبکه اجتماعی عکاسان اگر دوست دارید از جدید ترین مطالب ما زودتر از بقیه کلیک کنید عضو خبرنشان فتوبست شوید.
Dismiss
Allow Notifications