بررسی لنز Canon 18-55 IS STM

پوریا غلامی
توسط پوریا غلامی 1.5k بار دیده شده
4 دقیقه زمان مطالعه
بررسی لنز Canon 18-55 IS STM

نقد و بررسی لنز Canon 18-55 IS STM

 

این لنز دارای لرزش گیر و اتوفکوس فوق العاده ایست که جدید ترین اتو فکوس کنون را دارد. لنز برای بادی های کراپ دار است و در واقع فقط برای فرمت های APS_C ساخته شده است.
نکته خیلی مهمی که در این لنز باید توجه کنیم این است که فکوس این لنز از نوع داخلی IF است که باعث شده المان جلویی لنز ما در مواقع فکوس کردن حرکت نکند و به راحتی بتوانیم از فیلتر های پلاریزه استفاده کنیم. بدنه ای سبک، قابل حمل و راحتی دارد که از جنس پلاستیک است. از نکات بسیار حائز اهمیت آن اتوفکوس فوق العاده آن است که سریع و کاملا بیصداست. هم چنین لرزش گیر کار آمد آن که با راحتی سرعت های شاتر پایین را نیز ساپورت میکند.

بررسی لنز Canon 18-55 IS STM

عملکرد:

 ۱۸mm بادیافراگم ۳.۵ :
در مرکز شارپنس خوبی داریم و کنتراست و رنگ ها هم قابل قبول هستند ولی کرنر ها کمی سافتن.
متاسفانه خطای رنگی همانند بسیاری دیگر از لنزهای کنون در این لنز نیز دیده می شود.
۱۸mm با دیافراگم ۵.۶:
کرنر ها وضعیت بهتری دارند و شارپ بهتری میگیرند ولی همچنان خطای رنگی قابل مشاهده است.

۲۸mm با دیافراگم ۴:

شارپ در مرکز و کرنر ها وضعیت خیلی خوبی دارد

mm55 (حداکثر گشودگی دیاف در این فاصله ۵.۶ است) بگذاریم، شارپ در مرکز قابل قبول است و کرنر ها متوسط هستند.

بررسی لنز Canon 18-55 IS STM
اگر دیستروشن یا اعوجاج لنز را بخواهیم بررسی کنیم باید بگوییم که متاسفانه روی ۱۸mm یک دیستروشن بسیار شدید از نوع بشکه ای دارد که این خطا در فاصله ۲۸ میلیمتر کمتر میشود و روی ۵۵ میلیمتر به طور کامل از بین میرود.
این لنز از لحاظ خطای ویگنت عالی عمل میکند و میشود گفت که خطای ویگنت ندارد یا اگر داشته باشد بسیار کم است و به چشم نمی آید.
از امکانات دیگر این لنز میتوان به امکان بسیار خوب ماکروی آن اشاره کرد که در واقع مینیمم فکوس یا کمترین فاصله فکوسبسیار خوبی برایش در نظر گرفته شده و میتوانیم تقریبا عکاسهای ماکروی خوبی بگیریم البته به شرطی که از بیشترین زوم لنز یعنی فاصله کانونی ۵۵ میلیمتر بهره ببریم.
این لنز از نظر فلر بسیار خوب عمل میکند و در نور مستقیم آفتاب یا هر منبع نور دیگری کنتراستش را از دست نمیدهد و فلر ها کاملا کنترل شده هستند.
با آنکه لنز ۱۸-۵۵ لنز مناسبی برای ایجاد بکگراندهای بسیار تار و کندگی سوژه از بکگراند نیست اما بوکه های تولید شده توسط این لنز بسیار نرم و تمیز هستند.
نکته دیگری که میتوان به آن اشاره کرد این است که این لنز کنون ۱۳ المان در ۱۱ گروه دارد که یکی از المان های آن UD (المانی با تفرق نوری کمتر) است که باعث میشد خطای رنگی کمتری ایجاد شود و یک المان دیگر از نوع آسفریکال است که آن هم باز برای جلوگیری از خطای نوری است که تا مقداری خطای رنگی لنز را کم کرده اند. ولی باز تا حدودی لنز خطای رنگی دارد.

مقاله را به اشتراک بگذارید
سن : 26 تحصیلات : کارشناسی ارشد شهرسازی سوابق عکاسی : حدود 7 الی 8 ساله که به صورت جدی دارم عکاسی رو دنبال میکنم. سابقه تدریس عکاسی به صورت خصوصی و همچنین در مجتمع فنی. برگزاری یک دوره نمایشگاه عکس با موضوع معماری. ژانرهای مورد علاقه : ماکرو، پرتره، معماری
4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فتوبست شبکه اجتماعی عکاسان اگر دوست دارید از جدید ترین مطالب ما زودتر از بقیه کلیک کنید عضو خبرنشان فتوبست شوید.
Dismiss
Allow Notifications